«Артеріум» обговорив із експертами, як Україні не втратити ефективність антибіотиків

«Артеріум» обговорив із експертами, як Україні не втратити ефективність антибіотиків

30 листопада 2021 | Новини компанії

«Артеріум» долучився до дискусії-обговорення «Як не втратити ефективність антибіотиків в Україні: що для цього мають робити пацієнти, лікарі, держава». Подію організувала ГО «Українська асоціація за доцільне використання антибіотиків» в рамках Всесвітнього тижня раціонального використання антибіотиків, який проводиться цього року 18 - 24 листопада.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, рівень споживання певних видів антибактеріальних препаратів зріс у 40 разів за 2020 рік. Центр громадського здоров’я МОЗ України у 2021 році провів пілотне дослідження, де, зокрема, проаналізував використання антимікробних препаратів. Згідно з результатами, майже третина пацієнтів у стаціонарі отримують антибіотик для профілактики. 

 

Ці дані свідчать про те, що українці порушують правила призначення та лікування антибактеріальними препаратами. Що, своєю чергою, може призводити до пришвидшення розвитку антибіотикорезистентності – коли бактерії виробляють захисні механізми і ліки перестають на них діяти.

 

Ігор БЕРЕЗНЯКОВ, завідувач кафедри терапії Харківської медичної академії післядипломної освіти, президент ГО «Українська асоціація за доцільне використання антибіотиків»:

«Зараз людство має чітке завдання: зберегти ефективність наявних антибіотиків. Завдяки здатності бактерій виробляти захисні механізми, поки у змаганні з ними людство перемагає лише частково. Для лікарів, пацієнтів та держави є конкретні завдання: призначати антибіотики, лише коли вони необхідні, дотримуватись санітарно-гігієнічних заходів у місцях надання медичної допомоги, не займатись самолікуванням. Водночас важливо контролювати якість виробництва антибіотиків та унеможливити продаж антибіотиків без рецепту».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, стійкість бактерій до протимікробних засобів є однією з найбільших загроз для здоров’я людства зараз. Якщо нічого не змінювати, то у 2050 році від інфекцій, які спричинили стійкі до антибіотиків бактерії, помиратимуть до 10 мільйонів людей щорічно. 

Міністерство охорони здоров’я України вже впроваджує Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Це, зокрема, і освітня діяльність серед населення, робота з лікарями та медичною спільнотою, введення нових норм санітарно-епідеміологічного нагляду у лікарнях. 

Як зазначили у Центрі громадського здоров’я МОЗ України, споживання антибіотиків, шлях пацієнта та призначення антибіотиків лікарями в Україні відрізняється від даних інших країн. Тож початок роботи з подолання антибіотикорезистентності почали з дослідження цього питання в Україні, аби приймати зважені та ефективні рішення.

 

Роман КОЛЕСНИК, завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ України: 

«З 2022 року в Україні запрацює система моніторингу споживання антибіотиків в закладах охорони здоров’я. Вона покаже, скільки реально ми використовуємо антибактеріальних засобів і які застосовуються найчастіше. Ці та інші кроки дозволять нам краще зрозуміти проблему і запроваджувати дієві методи її вирішення. Центр громадського здоров’я також регулярно проводить інформаційні компанії щодо правильного використання антибактеріальних препаратів. Нещодавнє наше дослідження показало, що знання населення про антибіотики та раціональне їх використання підвищилось. Особливо серед матерів, які найчастіше є ініціаторами самолікування антибіотиками».

 Олександр ГРІЦЕНКО, керівник експертної групи з питань раціонального застосування лікарських засобів Фармацевтичного директорату МОЗ України:

«Зараз ми у МОЗ найбільше уваги приділяємо тому, як посилити контроль за продажем антибіотиків в аптеках. Сьогодні провізори або фармацевти відпускають антибактеріальні препарати без рецепта лікаря попри те, що це рецептурні ліки. Виправити таку ситуацію можна шляхом впровадження електронного призначення цієї групи препаратів. Зараз ми вже підготували зміни до профільного наказу Міністерства та проводимо розробку, щоб з квітня 2022 року антибіотики відпускалися за електронними рецептами. В такому випадку пацієнт не зможе отримати антибіотики без призначення лікаря». 

В рамках події було оголошено про початок дослідження антибіотикорезистентності бактерій, які викликають захворювання верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів, в кількох містах України. Проводить дослідження фармацевтична компанія «Артеріум», антибіотики якої пацієнти купують найчастіше. Перший етап дослідження вже почався у найбільших містах: Київ, Дніпро, Харків, Львів й Одеса. 

 

Сергій СУР, доктор фармацевтичних наук, директор «Артеріум ЛТД»:

«Артеріум» - лідер сегменту антибіотиків в Україні. Ми як бізнес зацікавлені у тому, щоб антибіотики працювали ще багато років і були потрібними. Як соціально-відповідальна компанія ми проводимо інформаційну кампанію «Антибіотики за правилами», мета якої – навчити наших пацієнтів правильно використовувати антибіотики та не займатися самолікуванням. Цього року ми також почали дослідження антибіотикорезистентності в деяких містах України. Його результати будуть цінними для усієї медичної спільноти і допоможуть нам зрозуміти, які проблеми існують в Україні зі стійкістю бактерій до антибіотиків, що використовують для лікування захворювань верхніх дихальних шляхів».

На першому етапі у клінічних центрах зберуть біологічний матеріал пацієнтів-добровольців, у яких виявили захворювання верхніх дихальних шляхів. Потім зібрані проби ідентифікують та визначать чутливість виявлених штамів до антибіотиків, відповідно до міжнародних стандартів. 

 

Перші результати планують опублікувати до кінця 2022 року. Заплановано дослідити дані 500 людей.

За додатковою інформацією звертайтесь до:

Аліни Нішкур – anishkur@onehealth.com.ua, +38 067 220 81 85

Віри Стадник – vstadnyk@onehealth.com.ua, +38 067 164 58 95

 

МЕДІА-ГАЛЕРЕЯ
ПРЕС-КІТ

Інформація про діяльність Корпорації «Артеріум» для журналістів й інших зацікавлених сторін

КОНТАКТИ ДЛЯ ЗМІ


e-mail: pr@arterium.ua
тел.: +38099 181 46 21